Kadın Türk

Bugün: 2.7.2015 Saat: 15:30:45
Yazı Boyutu:
 • Yazıları Büyüt
 • Normal Yazı Boyutu
 • Yazıları Küçült
Kadın Türk kadın türk Web Sitemize hoş geldiniz...

Online Kadınların Buluşma Noktası...

Meyvelerin Renkleri konusunu yazdır Meyvelerin Renkleri konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.

Meyvelerin Renkleri

  TARİH: 28-06-2011 - SAAT: 13:17:20 | Ekleyen: Kadın Türk Meyvelerin Renkleri
Sponsor Bağlantılar:
instadiet

Pek çoğumuz bir gün içinde ne sıklıkla öğün tüketmemiz gerektiğini biliyor. Bir yandan da görünen o ki damak tadımız pek de heyecan verici değil. Yani ne yiyorsak sürekli aynı kısır döngü içinde yiyoruz. '101 Optimal Life Foods' kitabının yazarı David Grotto, "Renkten renge değişiklik gösteren bazı eşsiz fitokimyasallar (ya da bitkisel ilaçlar) vardır. Bu çeşitli bileşenlerin her biri, sağlığını koruma yolunda farklı amaçlara hizmet eder. Sadece kırmızıbiber yiyorsan, diğer renklerden almadığın için kırmızıbiberden elde ettiğin avantajlar sınırlı kalacaktır" diyor.

Hangi renk sebzeler size göre?

Sebze ya da meyve seçerken dikkat etmen gereken tek bir renk yok. Yani hiçbiri diğerinden üstün değil. Grotto'ya göre tüm renk yelpazesine ihtiyacın var.

YEŞİL:Yeşiller kanser önleyici etkiye sahip fitokimyasallar içerir; isotiyosiyanat gibi. Aynı zamanda lutein ve zeaksant in adında iki önemli antioksidan da içeren yeşiller, makula dejenerasyonu (sarı nokta hastalığı olarak da bilinen bir retina hastalığı) riskini azaltmasıylabilinir.

SARI: Sarı renkli besinler tam bir C Vitamini deposudur ki o da yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu gibi bazı serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarına da iyi gelir.

TURUNCU: Beta karoten içeren turuncu besinler bağışıklık sisteminin yardımcısıdır. Turunçgiller ailesindeki meyveler ağız sağlığını da korur.

KIRMIZI: Kırmızı besinlerde kansere karşı etkili olduğu bilinen likopen ve DNA zedelenmelerini azaltan ellagic asit bulunur. Grotto, kırmızılar hakkında şunları söylüyor: "Flavonoid'ler (çilek ve kirazda çokça bulunur) antioksidan savunma sistemini besleyen maddelerdir. Hücreleri korur ve hatta hücrelerin yaşlanmasını geciktirir."

MAVİ VE MOR: Üzüm türleri ve mor lahana antosiyanin içerir. Antosiyanin renk pigmentidir ama aynı zamanda hücreleri oksidatif etkiden koruması ve yaşlanmayı geciktirmesiyle bilinir. Grotto'ya göre besinlerin renginin koyu olmasını sağlayan bileşenler aynı zamanda kanser önleyici etkiye sahip.

BEYAZ: Kum soğan, taze soğan ve sarımsak, alisin ve kuersetin adlı iki adet bileşen içeriyor ki her ikisi de kalp hastalıkları riskini azaltıp bağışıklık sistemi fonksiyonlarım kuvvetlendiriyor. Karnabaharda bulunan sulforafan adlı madde de kanser riskini düşürmeye yardımcı.

Women's Health


Sponsor Bağlantılar:
instadiet


TAGS: meyvelerin renkleri,


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış yorum yapan ilk kişi siz olun...


Meyvelerin Renkleri Hakkında Yeni Yorum Yaz


  Yorum yazarken lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :   
 

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

Herkesin ortak derdi kilo. Peki ideal kilonuzu biliyor musunuz? İdeal Kilo Hesaplama

Neden Kadın Türk

İnternette yayın yapan kadın sitelerine baktığımızda yazıları okumak yorum yazmak için sayfalarca form doldurmak zorunda bırakıyorlar. Peki bizde nasıl?
 • Üyelik şartı yok!
 • Kişisel bilgileri vermek yok!
 • İstediğiniz yazıyı üye olmadan yazabilirsiniz
 • Yazılan yazıları üye olmadan yorumlayın
 • Kendini özgürce ifade edin

Site İçerisinde Arama Yap

Sarımsak Çayı

Angeline Jolie Tavsiyeli; sarımsak çayı garlic tea

garlic tea sarımsak çayı

En Son Eklenen Yorumlar

sarımsak çayı garlic tea

Kullanım Hakları:

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.