Kadın Türk

Bugün: 8.7.2015 Saat: 09:31:08
Yazı Boyutu:
 • Yazıları Büyüt
 • Normal Yazı Boyutu
 • Yazıları Küçült
Kadın Türk kadın türk Web Sitemize hoş geldiniz...

Online Kadınların Buluşma Noktası...

Öksürmenin Nedenleri ve İyileşmenin Yolları konusunu yazdır Öksürmenin Nedenleri ve İyileşmenin Yolları konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.

Öksürmenin Nedenleri ve İyileşmenin Yolları

  TARİH: 10-05-2010 - SAAT: 04:11:06 | Ekleyen: Kadın Türk Öksürmenin Nedenleri ve İyileşmenin Yolları
Sponsor Bağlantılar:
instadiet

Öksürükle vücuttaki mikropların dışarı atıldığını belirten uzmanlar, öksürük vakalarının artış gösterdiği kış aylarında özellikle çocuklara her öksürdüklerinde ilaç veya şurup verilmemesi gerektiğini belirtiyor.

Çocuğunun öksürdüğünü gören anne babalar bunu bir hastalık belirtisi olarak görür, hemen telaşa kapılır veya doktora başvurur ya da “şurup” verir. Araştırmalara göre, vücuda yararı olan öksürüğü gidermek için ilaç kullanmak ciddi problemler doğurabiliyor.
Pediatri Birliği Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, öksürüğün aslında vücuttan iltihaplı ve zararlı sıvıların atılması için yararlı olduğunu söyledi. Özellikle kış mevsimlerinde çocukların hastane ve doktora başvurma sebepleri arasında dünyada birinci sırayı öksürüğün çektiğini kaydeden Tuncer, bunun birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıktığını belirtti.

Korunma mekanizması


Bu sebeplerden en önemlilerinin sıklık sırasına göre, viral basit üst solunum yolu enfeksiyonları, sinüzit, ev içi hava kirliliği, sigara dumanı ve alerjiler olduğunu vurgulayan Tuncer, şunları kaydetti:

“Öksürük, genellikle solunum yolunda oluşan sekresyonun atılması ve iltihabın öksürük yardımı ile solunum yolundan giderilmesi için vücudun normal ve korunma mekanizmalarından biri olan öksürük refleksinin çalışması sonucu oluşur. Yani öksürük aslında vücudumuzdan iltihaplı ve zararlı sıvıların atılması için yararlıdır.

Son zamanlarda çocuklarda öksürüğü kesmek için kullanılan ilaçların ciddi yan etkileri görülmekte ve Amerikan Göğüs Hastalıkları Birliği başta olmak üzere bu konuda alarm verilmektedir. Geçtiğimiz haftalarda gerek Amerika Birleşik Devletleri gerekse Kanada”da ciddi önlemler alınmak üzere kamuoyu çalışmaları yapılmıştır.

Öksürüğü kesmek için kullanılan dekonjestan denilen ilaçlar, çocukların sinir sistemini aşırı uyarmakta ve ateşle birlikte havale geçirilmesine sebep olmaktadır. Bir kısmı ise yine aynı yolla hiperaktiviteye ve konsantrasyon bozukluklarına yol açmaktadırlar. Daha az rastlanmakla beraber bazıları ciddi kanama bozukluklarına ve hayati tehlikelere neden olmaktadır.”

Hastalığı gizliyor


Bu tip ilaçların bir diğer ve en önemli yan etkisinin ise öksürüğün altında yatan gerçek sebebin saklanabilmesi, asıl hastalığın uzun sürmesi ve teşhis edilememesi olduğunu vurgulayan Tuncer, şöyle devam etti:

“Özellikle kuş gribinin gündemde olduğu bu günlerde hastalığın gizlenerek asıl tedavi sürecinin geciktirilmesi tehlikesi de bulunmaktadır. Bu sebeple de konjestanlar, antihistaminikler, öksürük kesiciler, gereksiz antibiyotikler özellikle çocuklarda kullanılmamalıdır.
 
Tüm dünyada ciddi olarak dikkat çekilen nokta; öksürük kesmek için değil yumuşatmak ve kolaylaştırmak için özellikle çocuklarda ilaç dışı yollar kullanılmasıdır. Bunlar serum fizyolojik, bitkisel buharlar gibi yan etkisi olmayan yollardır. İki yaşın altındaki çocuklarda öksürüğün ilaçlarla kesilmesi solunum yollarının çok önemli bir bölümü olan bronşlarda sekresyonun birikmesine ve çok daha ciddi bir tablo olan zatürreye yol açabilmektedir.”

Hangi öksürük tedavi edilmeli?


Ailelerin çocukların öksürüğü için hemen ilaçla tedaviyi tercih etmemeleri gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Murat Tuncer, hangi öksürüğün tedavi edilmesi gerektiğinin basit bir yaklaşımla bulunabileceğini kaydetti. Tuncer, şunları kaydetti:

“Ciddi ateşe, kusmaya sebep olmayan ve uyumaya ciddi engel teşkil etmeyen, temiz burun akıntısı ve hapşırma ile birlikte olan, solunum sayısını artırmayan, ağız çevresinde morarmaya, beslenme bozukluğuna sebep olmayan öksürükler, ilk bir hafta beklenerek basit destek tedavileri ile izlenmelidir.

Eğer öksürük uzarsa ve ateş birlikte değilse öncelikle alerjik sebepler gözden geçirilmeli kesinlikle öksürük kesici ilaçlar özellikle tehlikeli olabileceği için çocuklarda kullanılmamalıdır.”


Sponsor Bağlantılar:
instadiet


TAGS: çok öksürmenin nedenleri, öksürmenin faydaları, habire öksürmenin nedeni, öksürme sebepleri, öksürmenin sebepleri,


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış yorum yapan ilk kişi siz olun...


Öksürmenin Nedenleri ve İyileşmenin Yolları Hakkında Yeni Yorum Yaz


  Yorum yazarken lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :   
 

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

Herkesin ortak derdi kilo. Peki ideal kilonuzu biliyor musunuz? İdeal Kilo Hesaplama

Neden Kadın Türk

İnternette yayın yapan kadın sitelerine baktığımızda yazıları okumak yorum yazmak için sayfalarca form doldurmak zorunda bırakıyorlar. Peki bizde nasıl?
 • Üyelik şartı yok!
 • Kişisel bilgileri vermek yok!
 • İstediğiniz yazıyı üye olmadan yazabilirsiniz
 • Yazılan yazıları üye olmadan yorumlayın
 • Kendini özgürce ifade edin

Site İçerisinde Arama Yap

Sarımsak Çayı

Angeline Jolie Tavsiyeli; sarımsak çayı garlic tea

garlic tea sarımsak çayı

En Son Eklenen Yorumlar

sarımsak çayı garlic tea

Kullanım Hakları:

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.