Kadın Türk

Bugün: 30.6.2015 Saat: 11:16:59
Yazı Boyutu:
 • Yazıları Büyüt
 • Normal Yazı Boyutu
 • Yazıları Küçült
Kadın Türk kadın türk Web Sitemize hoş geldiniz...

Online Kadınların Buluşma Noktası...

Yorgun Hissetmenin Nedenleri? konusunu yazdır Yorgun Hissetmenin Nedenleri? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.

Yorgun Hissetmenin Nedenleri?

  TARİH: 14-05-2010 - SAAT: 07:00:50 | Ekleyen: Kadın Türk Yorgun Hissetmenin Nedenleri?
Sponsor Bağlantılar:
instadiet

Kendini sürekli yorgun hissetme sendromu yoğun çalışan genç kadınlar  arasında adeta bir salgın gibi yayılıyor. Sorunu tamamen çözmek ve kaybolan enerjiyi geri kazanmak için öncelikle nedenlerine bakmak gerekiyor.


Yataktan en son ne zaman enerji dolu, adeta bir fişek gibi fırladığınızı artık hatırlayamıyor musunuz? Pek çoğunuzun soruyu "Evet" diye yanıtlayacağını tahmin edebiliyoruz. Ve büyük bir ihtimalle, oldukça stresli bir işe, sonu gelmeyen bir "yapılması gerekenler" listesine sahip olduğunuzu da! Tüm bunların üzerine bir de uyku sorunları eklenince, gerçek anlamda dinlenmek koca bir hayal olabiliyor. Uzmanlar, bugünlerde pek çok genç kadının onlara sürekli; "Niçin kendimi sürekli böyle yorgun hissediyorum?" sorusuyla başvurmalarının sebeplerini kısaca, yukarıdaki gibi açıklıyorlar.

Biz de, Cosmo olarak bu duruma bir çare bulunmasının zamanının geldiğini düşündük ve bazı okurlarımızdan, sürekli yaşadıkları yorgunluk hissi ve ona bağlı komplikasyonlarla ilgili şikayetlerini bizimle paylaşmalarını istedik. Bu şikayetleri değerlendiren uzmanlardan her birine ayrı ayrı çözüm önerileri aldık.

SORU "Bütün Gün Yorgunluktan Ölüyorum Ama Gece Yattığımda Bir Türlü Uyuyamıyorum. Neden?"

Bu soruyu değerlendiren uzmanlar, yanıtının pek de basit olmadığı konusunda hemfikirler. Çünkü gün boyu süren yorgunluk hissiyle beraber seyreden insomnia yani uykusuzluğun altında, beslenme hatalarından bir türlü teşhis edilemeyen fizyolojik sorunlara kadar pek çok neden yatabiliyor. Ancak yine de çoğu zaman esas sebebin, günümüzde pek çok kadının içinde bulunduğu son derece yoğun ve düzensiz hayat şartları olduğunu söylemekte fayda var.
Peki, bu sorun adım adım nasıl oluşuyor? Siz gün boyu, iş, aile sorunları, çeşitli yükümlülükler, arkadaşlar ve sevgilinizle olan ilişkiler arasında gidip gelirken ruh halinizde de, insanın tüm enerjisini emen çeşitli iniş ve çıkışlar yaşanıyor. Günün sonunda başınızı yastığa koyduğunuzda da, tüm bu duygusal hareketlilik yüzünden o kadar uyarılmış oluyorsunuz ki, uyumanız kesinlikle mümkün olmuyor.

Elbette, bu durumu yaşayan bir kadına "İşini bırak" ya da "Sosyal hayatından vazgeç" demek hiç de gerçekçi değil. Bunun yerine, bu kişilere yapılabilecek en mantıklı öneri; iş ve sosyal hayatlarını mümkün olduğu kadar bir dengeye oturtmak olacak. Örneğin bu kişler gün boyunca yaptıkları ama aslında son derece gereksiz olan bazı işlerden vazgeçebilir, hafta boyunca katıldıkları sosyal etkinlikleri bir ya da ikiyle sınırlayabilirler. Bu ufak değişiklikler bile kesinlikle hissedilir bazı farklar yaratacaktır.
Bunun yanı sıra, sürekli yorgunluk çekmekten muzdarip kadınlar, daha fazla müzik dinleyerek, vakit bulduklarında yürüyüş ya da yoga yaparak doğru nefes almak için küçük de olsa bazı fırsatlar yaratabilirler. Tüm bu aktiviteler uykuya dalmayı kolaylaştıracaktır.

SORU "Benim Uykuya Dalmakla İlgili Bir Sorunum Yok Ancak Sabahın Üçünde Birden Ayağa Dikiliyor, Bir Daha da Asla Uyuyamıyorum. Bu döngüyü nasıl kıracağım?"

Bu tip şikayetlerin altında çoğu zaman bir dış uyaran -örneğin dışarıdan gelen bir gürültü ya da bilgisayarın yanıp duran ışığı yatıyor. Bir kez uyandıktan sonra, hele ki uykusu hafif biriyseniz, bir daha uyumanız pek mümkün olmuyor.

Fakat elbette, bunun üstesinden gelmek için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Öncelikle, uyandıktan sonra kesinlikle yataktan çıkmayın ve sizi mutlu eden bir şeyler düşünmeye çalışın. Eğer buna rağmen, 20 dakika sonra bile yine uykuya dalamadıysanız, yataktan çıkın, başka bir odaya gidin ve zihninizi çok meşgul etmeyecek -örneğin okumak, dergilere bakmak gibi- bir şeyler yapın. Eninde sonunda, uykunuz gelecek ve sizi yatağınıza dönmeye zorlayacaktır.

Klasik uykusuzluğa çare olacak tüm yöntemlerin, bu tip gece yarısı uyanmalarında da işe yarayacağını hatırlatmakta fayda var; iyice uykunuz gelmeden yatağa girmeyin, saat 16:00'dan sonra kafeini kısıtlayın ve yatak odanızın mümkün olduğunca sessiz ve karanlık olduğundan emin olun. Bu arada bu soruna karşı uyku maskeleri de mucizeler yaratabiliyor, hatırlatalım.


Sponsor Bağlantılar:
instadiet


TAGS: yorgun hissetmenin nedenleri, kendını yorgun hissetmemin nedenlerı,


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış yorum yapan ilk kişi siz olun...


Yorgun Hissetmenin Nedenleri? Hakkında Yeni Yorum Yaz


  Yorum yazarken lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :   
 

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

Herkesin ortak derdi kilo. Peki ideal kilonuzu biliyor musunuz? İdeal Kilo Hesaplama

Neden Kadın Türk

İnternette yayın yapan kadın sitelerine baktığımızda yazıları okumak yorum yazmak için sayfalarca form doldurmak zorunda bırakıyorlar. Peki bizde nasıl?
 • Üyelik şartı yok!
 • Kişisel bilgileri vermek yok!
 • İstediğiniz yazıyı üye olmadan yazabilirsiniz
 • Yazılan yazıları üye olmadan yorumlayın
 • Kendini özgürce ifade edin

Site İçerisinde Arama Yap

Sarımsak Çayı

Angeline Jolie Tavsiyeli; sarımsak çayı garlic tea

garlic tea sarımsak çayı

En Son Eklenen Yorumlar

sarımsak çayı garlic tea

Kullanım Hakları:

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.