Kadın Türk

Bugün: 7.7.2015 Saat: 14:02:11
Yazı Boyutu:
 • Yazıları Büyüt
 • Normal Yazı Boyutu
 • Yazıları Küçült
Kadın Türk kadın türk Web Sitemize hoş geldiniz...

Online Kadınların Buluşma Noktası...

özgüven ergenlikte nasıl kazanılır konusunu yazdır özgüven ergenlikte nasıl kazanılır konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.

özgüven ergenlikte nasıl kazanılır

  TARİH: 20-05-2010 - SAAT: 04:55:17 | Ekleyen: Kadın Türk özgüven ergenlikte nasıl kazanılır

Özgüvenimizi zedeleyen olumsuz iç konuşmalar, çocukluk döneminde öğrendiğimiz hatalı düşüncelerden kaynaklanıyor. Özellikle kadınlar içsesleriyle kurdukları "12  cümle" ile özgüvenlerini sabote ediyor! Bu durum da psikolojik sorunların şiddetini artırıyor...

Kişinin kendi kendine yaptığı olumsuz iç konuşmalar nedeniyle özgüveninin düşmesi ve kendini gerçekleştirmesinin engellenmesi olarak tanımlanan ´Self Sabotaj´, daha çok çocukluk döneminde öğrenilen hatalı düşüncelerden kaynaklanıyor.
International Hospital´dan Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, klinik psikolojide/ psikiyatride bir hastalık olarak tanımlanmasa da, olumsuz iç konuşmaların bazı psikolojik sorunlara neden olarak rahatsızlığın şiddetini artırabildiğini söylüyor. Psikolog Dr. Ferahim Yeşilyurt, kadınların en çok kurdukları 12 cümle ile kendi kendilerini sabote ettiklerini belirtiyor:

Sabote Eden Cümleler


• Diğerlerinden farklıyım, onlar daha akıllı.
• Ben zaten her zaman geriden giderim.
• Keşke daha güzel olsaydım (güzel değilim).
• En iyisi olmalıyım.
• Keşke daha zeki bir kadın olsaydım.
• Herkes benden daha çok çalışıyor.
• Ben beceriksizin tekiyim.
• Hafızam pek iyi değildir.
• İsimleri aklımda tutamam.
• Benden bir şey olmaz.
• Çok sinirliyim, dengesizim, dağınığım.
• Korkağın tekiyim.

Çocuklar konuşmaya ilk başladıklarında yapacaklarını tek tek ifade ederler. ´Kamyonu alıyoruz, oyuncağı üzerine koyuyoruz´ gibi. Bir süre sonra bu konuşmalar yok olur. Yaşamımızdaki ilk konuşmalar anne ve yakın çevrenin etkisiyle oluşuyor. Dr. Ferahim Yeşilyurt´a göre, eğer endişeleri nedeniyle korumacı bir anne yanında büyüyorsanız, çevresel konuşmalar bu doğrultuda oluşuyor. Karamsar bir anneniz varsa siz de olaylarla ilgili karamsar konuşmalar yapmaya başlarsınız. Bir süre sonra ise bu iç konuşmalarınızı başkaları duyamaz. Ama kendi içinizde devam eder gider.

Olaylara Sakin Yaklaşın


Çocukken anneniz izin vermemesine rağmen bardaktan su içmeyi istediniz. Suyu içerken bardak elinizden kaydı ve yere düştü. Yerlere su ve cam parçaları dağıldı. Eğer anneniz "Aptal çocuk seni. Sana söyledim değil mi içemezsin diye, ortalığı berbat ettin" biçiminde konuşursa siz de bu konuşma tarzından etkilenirsiniz. Anneniz olaya daha sakin de yaklaşabilir. "Şimdi içemiyorsun ama biraz büyüdüğünde tek başına bardaktan su içebilirsin" biçiminde konuşursa daha umutlu bir konuşmayı öğrenmiş olursunuz.

40 Kere Söyleyince Oluyor!


İç konuşmaların öğrenilmesi zamanla olur. Birkaç kerelik yapılan konuşmalardan çok, zaman içinde sürekli tekrarlanan konuşmalar daha fazla yerleşir. Çünkü öğrenmede tekrarın yeri büyüktür. Burada da yapılan tekrarlayıcı konuşmalar olumsuz düşüncelerin yerleşmesine neden olur. Kendi kendini sabote eden kişiler kendileriyle olumsuz iç konuşmalar yapmaktadır. Yapılan bu konuşmalar ise yaşadıkları kaygı ve üzüntüleri artırmaya yarıyor.

Olumsuz İç Konuşmalar Değiştirilebilir


Psikolog Yeşilyurt, kendi içimizde gerçekleşen bu olumsuz iç konuşmaları değiştirmenin mümkün olduğunu, dünyadaki pek çok uzmanın bu görüşü paylaştığını söylüyor. Çocukluktan itibaren kendi kendimize yaptığımız olumsuz iç konuşmalar zaman içinde otomatikleşir. Ve kolaylıkla olumlu biçime dönüştürülemez. Bu nedenle arkadaşlar ve aileler tarafından "Yanlış düşünüyorsun, öyle düşünme, abartma" gibi o anki olumsuz iç konuşmalarınızı değiştirmeye yönelik çabalar işe yaramaz. Hatta bazen sizi daha fazla kızdırabilir. Bu nedenle eğer kendi başınıza bu sorunların üstesinden gelmekte zorlandığınızda bir uzmandan yardım almanız faydalı olacaktır.

Bu Soruları Yanıtlayın


Kendi kendinizi sabote etmekten kurtulmak için şu soruların yanıtlarını arayabilirsiniz:

• Bu düşünce için ne gibi kanıtlarım var?
• Bu durum için başka bir bakış açısı olabilir mi?
• Kendinize gerçekçi olmayan standartlar mı belirliyorsunuz?


Sponsor Bağlantılar:
instadiet


TAGS: kadınlarda özgüven nasıl kazanılır, kadın nasıl kazanılır, özgüven nasıl kazanılır, kadınların güveni nasıl kazanılır, oz guven nasil kazanilir,


özgüven ergenlikte nasıl kazanılır için yapılmış yorumlar.


özgüven nasıl kazanılır hakkında reyhan oral nin yorumu
reyhan oral
İstanbul
kadın sitesi yorum özgüven nasıl kazanılır
özgüven nasıl kazanılır
Bu yorum 31-05-2010 23:29:29 tarihinde yazılmıştır...

"öncelikle selamlar çok yararlı bir konu olmasına rağmen çok fazla açıklayıcı olmamış ama evet içsel konuşmalar kişinin kendisindeki eksiklerini çok daha net görüp abartmasıyla ortaya çıkıo bence bunun çözümü eksik olarak gördüklerinize bakıcaksınız ve bunların üzerinde yoğunlaşıcaksınız herkese normal geliyor olabilirsiniz kendi bedeninizde veya yaşamınızda neyi yanlış buluyorsanız veya eksik tamamlama çabanız olmalı yetersizlik die bir şey yoktur bana göre sadece yeteri kadar ilgilenmiyoruz ben çözdüm ve heralde benim kadar özgüveni eksik biri olamazdı herkese aynı derece önce ben diip yola çıkmasını öneririm :):"

 

özgüven ergenlikte nasıl kazanılır Hakkında Yeni Yorum Yaz


  Yorum yazarken lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :   
 

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

Herkesin ortak derdi kilo. Peki ideal kilonuzu biliyor musunuz? İdeal Kilo Hesaplama

Neden Kadın Türk

İnternette yayın yapan kadın sitelerine baktığımızda yazıları okumak yorum yazmak için sayfalarca form doldurmak zorunda bırakıyorlar. Peki bizde nasıl?
 • Üyelik şartı yok!
 • Kişisel bilgileri vermek yok!
 • İstediğiniz yazıyı üye olmadan yazabilirsiniz
 • Yazılan yazıları üye olmadan yorumlayın
 • Kendini özgürce ifade edin

Site İçerisinde Arama Yap

Sarımsak Çayı

Angeline Jolie Tavsiyeli; sarımsak çayı garlic tea

garlic tea sarımsak çayı

En Son Eklenen Yorumlar

sarımsak çayı garlic tea

Kullanım Hakları:

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.