Kadın Türk

Bugün: 1.7.2015 Saat: 04:27:25
Yazı Boyutu:
 • Yazıları Büyüt
 • Normal Yazı Boyutu
 • Yazıları Küçült
Kadın Türk kadın türk Web Sitemize hoş geldiniz...

Online Kadınların Buluşma Noktası...

Uyluk Kemiği Nerededir? konusunu yazdır Uyluk Kemiği Nerededir? konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.

Uyluk Kemiği Nerededir?

  TARİH: 27-05-2010 - SAAT: 16:01:14 | Ekleyen: Ziyaretçi Uyluk Kemiği Nerededir?
Sponsor Bağlantılar:
instadiet

UYLUK KEMİĞİ (Femur). Üst bacak kemiğidir. Vücuttaki en büyük ve en kuvvetli kemiktir. Üst ucunda, pelvis’in acetabulum adı verilen girintisi içinde eklem yapar. Alt ucu, alt bacağın bü­yük kemiği olan tibya ile, dizde eklemleşir. Diz ekleminin ön yüzünde dizka-pağı kemiği vardır. Diz eklemi, tek ek­senli bir eklemdir. Gövdenin ayak üze­rindeki dönme hareketi ise, kalçada olur.
 
Femur başı ve boynu ile femur cismi arasında 125 derecelik bir açı vardır ve dönme, femur başı ile alt ucunu birleş­tiren eksen üzerinde taşınmaktadır. Fe-mur’un en çok kınlabilen yeri, boynu­nun, femur başı veya cismi ile birleştiği bölgeleridir. Gençlerde bu tip kırığa pek rastlanmaz, çünkü boynun iç bölümü ve femur cismi, kuvvet çizgileri boyunca, kaim kemik dokusuyla sağlamlaştırılmış­tır. İleri yaşlarda ise, kemik esnekliğini kaybettiğinden, önemsiz bir düşme sonu­cu dahi, femur boynu kırılabilir. Burada tedavi şekli, içten tespittir:
 
Femur başı, özel bir çiviyle yerine tespit edilir ve hasta, hemen yürüyebilir (böylelikle, yaşlı bir kişinin uzun süre yatırılması ve bunun sakıncaları önlenmiş olur). Femur cismi kırığı, çok ciddi bir kırık olup, genellikle çok şiddetli bir darbe sonucu görülür. Bu durumda, bacaklar birbirine bağlanıp, hasta, mümkün olan süratle hastaneye götürülmelidir, çünkü bu kırıkla birlikte bir şok görülmesi söz konusudur.
 
Bunun tedavisi, çekme ile­dir ve epey zaman alır (3 ay yatakta ve yaklaşık olarak 6 ay alçıda yürüme şek­linde olduğundan, kişi, ancak 9 ay son­ra iş görebilir). Bütün bu tedavi süre­since, kas ve eklemleri hareket ettirici egzersizler yapılmalıdır; aksi halde ba­cak zayıflar ve bükülmesi çok güçleşir.
 
UYUM (Akomodasyon).
 
Esnek dokudan yapılmış olan göz merceğinin şekli, mer­ceği çevreleyen kirpiksi kasların (muscu-li ciliares) kasılmasıyla değişebilmekte­dir. Bu olaym sonucu, bir fotoğraf ma­kinesi veya teleskop merceğinin ayarlan­masına benzetilebilir, yani, göz merce­ğinin konveksliğinin değişmesiyle, göz değişik uzaklıktaki cisimleri net göre­bilir ve bu olay, “uyum” diye adlandırı­lır. Yaşur ilerlemesiyle, göz merceği es­nekliğini kaybetmekte ve uyum güçleş­mektedir, bkz. Göz.


Sponsor Bağlantılar:
instadiet


TAGS: uyluk nerde, uyluk bölgesi, uyluk kemiği nerede, femur nerde, femur kemiği neresi,


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış yorum yapan ilk kişi siz olun...


Uyluk Kemiği Nerededir? Hakkında Yeni Yorum Yaz


  Yorum yazarken lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :   
 

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

Herkesin ortak derdi kilo. Peki ideal kilonuzu biliyor musunuz? İdeal Kilo Hesaplama

Neden Kadın Türk

İnternette yayın yapan kadın sitelerine baktığımızda yazıları okumak yorum yazmak için sayfalarca form doldurmak zorunda bırakıyorlar. Peki bizde nasıl?
 • Üyelik şartı yok!
 • Kişisel bilgileri vermek yok!
 • İstediğiniz yazıyı üye olmadan yazabilirsiniz
 • Yazılan yazıları üye olmadan yorumlayın
 • Kendini özgürce ifade edin

Site İçerisinde Arama Yap

Sarımsak Çayı

Angeline Jolie Tavsiyeli; sarımsak çayı garlic tea

garlic tea sarımsak çayı

En Son Eklenen Yorumlar

sarımsak çayı garlic tea

Kullanım Hakları:

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.