Kadın Türk

Bugün: 4.7.2015 Saat: 02:39:40
Yazı Boyutu:
 • Yazıları Büyüt
 • Normal Yazı Boyutu
 • Yazıları Küçült
Kadın Türk kadın türk Web Sitemize hoş geldiniz...

Online Kadınların Buluşma Noktası...

boşanma davasına bakan avukatlar konya konusunu yazdır boşanma davasına bakan avukatlar konya konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.

boşanma davasına bakan avukatlar konya

  TARİH: 14-05-2010 - SAAT: 04:21:02 | Ekleyen: Kadın boşanma davasına bakan avukatlar konya

"İyi ve kötü günde, hastalıkta ve sağlıkta" sözleri çoktan demode oldu, boşanma kararları çok daha kolay alınıyor... En çok şiddetli geçimsizlik yüzünden sarsılan evlilikler; tahammülsüzlük, yüksek beklentiler, sadakatsizlik ve iletişimsizliğin pençesinde son buluyor. Boşanmaların neden bu kadar arttığını ve post-boşanma döneminin nasıl algılandığını araştırdık.

Fransız mizahçı Pierre Doris'in, "Nişanlanarak boşanma yolunda ilk adımı atmış oluyorum" sözü her ne kadar ironik görünse de, son yıllarda evlilik kurumu hızla kan kaybediyor. Sonsuz aşk, ebedi mutluluk ve ortak bir gelecek hayaliyle rengarenk ve süslü kağıtlarla paketlenen evlilik bir süre sonra doğurduğu hayal kırıklıkları ve pişmanlıklar yüzünden son bulabiliyor. Ayrılık bazen sessiz ve derinden, bazen de tazminat davaları ve nafaka isteklerinin gölgesinde sancılı ve gürültülü yaşanıyor.

Gün geçmiyor ki yakın çevremizden ya da ünlüler dünyasından gelen bir boşanma haberiyle sarsılmayalım. İşte, büyük bir aşkla evlenen ve beş yıllık birlikteliğin ardından 15 dakikada anlaşmalı olarak boşanan Tuğba ve Mehmet Ali Erbil çifti; işte, şarkıcı Onur Şan ile yaptığı altıncı evliliğe nokta koyan Seda Sayan...

Rakamlar da ülkemizde boşanmanın arttığını açıkça gözler önüne seriyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de geçimsizlik nedeniyle boşanan çift sayısı 2001 yılında 86 bin 271 iken, bu sayı 2008'de 94 bin 567 oldu. AB İstatistik Kurumu Eurosat'ın verilerine göreyse AB ülkelerinde boşanma ortalaması yüzde 40! Mavi Pedagojik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden Emre Altınel, boşanmanın artık eskisi kadar zor başvurulan bir yol olmadığını, insanların boşanma kararını evlilik kararından çok daha kolay alabildiklerini söylüyor.

İçimizdeki merak böceği bizi konuyla ilgili ipuçları bulmaya yöneltirken, çoğalan ve dolayısıyla sıradanlaşan boşanmanın eskiden hapsedildiği önyargılardan da biraz olsun kurtulduğuna tanık olduk. Ülkemizde de yapılan boşanma partileri, fuarlar, ayrılanlara özel organize edilen seyahatler ve ayrılık terapileri boşanmanın bir başarısızlık, kötü bir son değil yepyeni bir başlangıç olarak kabul görmeye başladığını kanıtlıyor.

Kadının İşgücüne Katılımı Boşanmayı Artırıyor

Geçen yıllarda Başbakanlık Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü'nün "Boşanma Nedenleri" başlıklı bir araştırma için kolları sıvaması, Türkiye'deki boşanma furyasının ispatı. 2003-2006 yılları arasında en az bir boşanma davasına bakmış avukatlardan bilgi alınarak ve boşanan toplam 1.200 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmaya göre; geçimsizlik ve bunu yaratan ilgisizlik, sorumsuzluk, kıskançlık, çocuk nedeniyle yaşanan anlaşmazlıklar, ekonomik sıkıntılar, eşle kopukluk ve bedensel uyumsuzluk evlilikleri bitiren en önemli faktörler. Boşanmaların en bilinen sebeplerinden olan şiddetli geçimsizlik aslında ayrılıkların ardında yatan birçok etkenin üstünü itinayla kapatan bir deyim haline geldi. Boşanma davalarına bakan Avukat Nurettin Alan, şiddetli geçimsizlik terimini şöyle açıklıyor:
 
"Eşe karşı şiddet uygulanmasından saygısız davranışlara, dinlenilen radyodan eşin katıldığı toplantılara, diş macununu ortadan sıkıyor olduğu gerekçesine kadar her şey bu başlık altında yazılı kayda geçebiliyor."

Aslına bakılırsa öncelikle kadının iş hayatında aktif rol almaya başlaması ve kendi kendine yetmesi, istediği anda kapıyı çekip çıkmasını kolaylaştırdı. Bir zamanlar eşiyle yaşadığı sorunları sineye çeken kadın artık diploması ve kariyeriyle yoluna yalnız devam etmekten çekinmiyor. Ekonomik özgürlük dışında kadının iş sebebiyle farklı ortamlarda farklı insanlarla tanışması, evliliğini bitirmesini doğuran bir başka etken. Yanlış kişiyle evlendiğini düşünen ve daha iyisini bulduğuna inanarak boşanmaya karar veren çiftlere, meselenin daha iyi bir partner bulmak olmadığını hatırlatıyor Prof. Dr Mehmet Sungur. Sorunu eşlerden birinde aramak yerine birlikte hareket etmenin, hayata aynı pencereden bakmanın evliliklerin sürdürülmesinde önemli olduğunu vurguluyor.


Sponsor Bağlantılar:
instadiet


TAGS: evlilikte tahammülsüzlük, penis boyu boşanma sebebi, eşinden ayrılanlara uygulanan terapiler, ilgisizlik boşanma, nevsehirde unlu bosanma avukatlari,


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış yorum yapan ilk kişi siz olun...


boşanma davasına bakan avukatlar konya Hakkında Yeni Yorum Yaz


  Yorum yazarken lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :   
 

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

Herkesin ortak derdi kilo. Peki ideal kilonuzu biliyor musunuz? İdeal Kilo Hesaplama

Neden Kadın Türk

İnternette yayın yapan kadın sitelerine baktığımızda yazıları okumak yorum yazmak için sayfalarca form doldurmak zorunda bırakıyorlar. Peki bizde nasıl?
 • Üyelik şartı yok!
 • Kişisel bilgileri vermek yok!
 • İstediğiniz yazıyı üye olmadan yazabilirsiniz
 • Yazılan yazıları üye olmadan yorumlayın
 • Kendini özgürce ifade edin

Site İçerisinde Arama Yap

Sarımsak Çayı

Angeline Jolie Tavsiyeli; sarımsak çayı garlic tea

garlic tea sarımsak çayı

En Son Eklenen Yorumlar

sarımsak çayı garlic tea

Kullanım Hakları:

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.