Kadın Türk

Bugün: 4.7.2015 Saat: 11:23:21
Yazı Boyutu:
 • Yazıları Büyüt
 • Normal Yazı Boyutu
 • Yazıları Küçült
Kadın Türk kadın türk Web Sitemize hoş geldiniz...

Online Kadınların Buluşma Noktası...

başda yara neden olur konusunu yazdır başda yara neden olur konusunu arkadaşınıza e-mail olarak gönderin.

başda yara neden olur

  TARİH: 27-05-2010 - SAAT: 08:13:46 | Ekleyen: Ziyaretçi başda yara neden olur

Başta Neden Yara Oluşur, Nasıl Tedavi Edilir?

Başta yaralan­ma, özellikle trafik kazalarında sık rast­lanan bir olaydır. Baş yaralan açık veya kapalı yara şeklinde ve geçici bir baş dönmesi veya bilinç kaybından, koma ve ölüme yol açabilecek nitelikte ola­bilir.

Yaralanma çeşitleri: Yaralanan yer, baş derisi, kafatası, beyni kaplayan bu zar­ların kan damarları ve beyin olabilir. Baş derisi, genellikle sıyrılıp yırtılabilir. Kafa derisini besleyen ince kan damar­ları çok bol olduğundan, bu derinin yır­tılması sonucu, şiddetli bir kanama ola­bilir ve durum aslından daha ağır görü­nebilir. Bu tip bir kanamayı durdurma­nın çaresi, kanayan bölgenin çevresin­deki deriyi, alttaki kafatası kemiği üze­rine iyice bastırıp, o bölgeyi kanlandı­ran damarlardan kan gelmesini önlemek­tir. Bu şekilde, kanama hafifletildikten sonra, sıkı bir bandaj uygulanabilir. Kan­la ıslanan saçlar, yara alanının görü­nümünü olduğundan çok kötü yapabil­diğinden, gerek yara bölgesini iyi göre­bilmek, gerek etkili bir kanama kon­trolü yapabilmek için, o alandaki saç­ları tereddüt etmeksizin kesmek uygun­dur. Kafatası ve beyni etkilemiş olan açık yaralarda temiz bir sargı veya yeni yıkanmış bir bezle, o bölge örtülmeli-dir. Bu durumda, dezenfektan veya her­hangi diğer bir ilaç uygulamak hatalı­dır. Kafatası yaralanmaları, genelikle, baş üstüne gelmiş şiddetli bir darbe sonu­cu, kırık şeklinde olur. Bu durumda, kafa derisi sağlam gözükebilir. Şakak, kulak, burun bölgelerinde olmayan veyaçöküklük oluşturmayan kafatası kırıkla­rı önemsizdir; yalnız, darbenin şiddetini belirtmeye yarar. Kapalı bir yarada, rönt­gen filmi çekilmeden, kafatasının kırık olup olmadığı söylenemez. Ancak, bilin­cini kaybetmiş bir hastanın, çözümlene­cek diğer sorunları karşısında, kafatası­nın kırık olup olmaması zaten önem­sizdir. Beyin yaraları, açık yaralarda çok belirlidir. Kapalı yaralarda da beyin çok şiddetle zedelenmiş olabilir. Bunun ne­deni, beynin kafatası içinde hareket ede­bilmesi ve başın ani ileri-geri hızlı ha­reketlerinde, önce ileri itilmiş kafatası­nın, henüz kımıldamadan duran beyne çarpması ve bunu izleyen, ileri itilen bey­nin, şimdi hareketi yavaşlamış veya dur­muş olan kafatasma çarpıp zedelenme­sidir. Bu ikinci olayda, darbe alanının karşısına rastlayan beyin bölgesi zede­lenmiş olur ve olaya “contre-coup”* adı verilir. Döndürücü kuvvetler, beyinde yırtıcı gerilmelere neden olup, önemli zedelenmelere yol açabilir. Bazen, özel­likle kafatası kırıklarında, kafatasının iç yüzünü kaplayan zarların kan damarları yırtılıp kanayabilir. Atardamarlardan en sık zedeleneni, şakak bölgesinde, orta meningeal atardamardır ve bu damarın kanamasıyla, kafatası ve dura mater ara­sında bir kan birikimi (hematom) olu­şur bkz. Dura-dışı Kanama. Yırtılan da­marın bir toplardamar olması halinde, kanama, dura mater’in içinde olur ve bu kanamanın oluşturacağı şişkinlik ol­dukça yavaş oluşur, bkz. Subdural He­matom. Bu gibi kanama ve kan biri­kimleri, beyin üzerinde artan bir basın­ca neden olacağından, gittikçe kötüle­şen baş ağrıları, sara krizleri, bilinç kay­bı ve komaya yol açar ve durum cerrahi müdahale ile düzeltilmezse, sonuç ölüm­dür.

Tedavi: Yaralanmanın çeşidine göre değişir, fakat gözle görülen yaraların tedavisinden sonra, hastanın bir süre göz­lem altında tutulması ve bir beyin ka­namasının olup olmadığının saptanması gereklidir. Bu gözlem süresi 24 saattir. Yaralanma çok ağırsa, hastanın suni so­lunum cihazıyla desteklenmesi gerekli­dir ve bazı hallerde hasta, ancak bu ci­haz çalıştığı sürece yaşar. (bkz. Ölüm). Birikmiş kan pıhtıları, cerrahi müdaha­le ile temizlenir ve bu ameliyatlar, ge­nellikle başarılıdır. Baş yaralanmaların­dan sonra, sara krizlerinin veya post travmatik baş ağrılarının belirmesi ola­ğandır, (bkz. Kompansasyon Sendromu). Baş yaralanması sonucu bilincini kaybet­miş hastada alınacak ilk önlem; nefes yollarının açık tutulmasıdır, bkz. Konküsyon.


Sponsor Bağlantılar:
instadiet


TAGS: saçın yara olması neden, ağda yarası, kafada yara neden çıkar, bir yere çarpınca yırtılan deri ne sürede iyileşir, kafa derisi kopması ve tedavisi,


Bu yazıya henüz yorum yapılmamış yorum yapan ilk kişi siz olun...


başda yara neden olur Hakkında Yeni Yorum Yaz


  Yorum yazarken lütfen;
 • Düzgün bir Türkçe kullanınız!
 • Argo ve küfürlü kelimeler kullanmayınız!
 • İnsanları rencide edici ithamlarda bulunmayınız!
Adınız Soyadınız   :   
E-Mail Adresiniz   :   
Şehir Seçiniz   :   
Puan Veriniz   :   
Yorum Konusu   :   
Yorumunuz   :   
 

İdeal Kilo Hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama

Herkesin ortak derdi kilo. Peki ideal kilonuzu biliyor musunuz? İdeal Kilo Hesaplama

Neden Kadın Türk

İnternette yayın yapan kadın sitelerine baktığımızda yazıları okumak yorum yazmak için sayfalarca form doldurmak zorunda bırakıyorlar. Peki bizde nasıl?
 • Üyelik şartı yok!
 • Kişisel bilgileri vermek yok!
 • İstediğiniz yazıyı üye olmadan yazabilirsiniz
 • Yazılan yazıları üye olmadan yorumlayın
 • Kendini özgürce ifade edin

Site İçerisinde Arama Yap

Sarımsak Çayı

Angeline Jolie Tavsiyeli; sarımsak çayı garlic tea

garlic tea sarımsak çayı

En Son Eklenen Yorumlar

sarımsak çayı garlic tea

Kullanım Hakları:

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Sitede yer alan yazıların her türlü kullanımı ve uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiçbir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz.